Kasowy PIT od stycznia 2025 roku

1 stycznia 2025 roku zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające kasową metodę rozliczania przychodów i kosztów w prowadzonej działalności gospodarczej, tzw. Kasowy PIT. Kto będzie mógł stosować kasowy PIT? Jakie warunki należy spełnić? Do jakiego typu przychodów będzie miał zastosowanie kasowy PIT? Odpowiedź na te pytania znajdą Państwo w poniższym artykule.

Co to jest metoda kasowa?

W obecnym stanie prawnym przychód powstaje w dacie wydania towaru/wykonania usługi, nie później niż w dniu wstawienia faktury. Zatem przy metodzie memoriałowej przychód u podatnika może powstać niezależnie od tego, czy otrzymał on zapłatę za towar lub wykonaną usługę, czy też nie. Metoda kasowa rozliczania podatku dochodowego umożliwia podatnikom ustalanie daty powstania przychodu i kosztu uzyskania przychodu z działalności gospodarczej w momencie uregulowania należności i zapłaty zobowiązania. Przez uregulowanie należności będzie rozumiane również częściowe uregulowanie należności, a także wpłaty na poczet dostaw towarów i usług, które mają być wykonane w przyszłych okresach sprawozdawczych. Co ważne, przychód powstanie nie później niż w terminie 2 lat, licząc od daty wystawienia faktury albo nie później niż w dniu likwidacji działalności gospodarczej. Oznacza to, że podatnik z upływem tego okresu będzie obowiązany rozpoznać przychód z działalności gospodarczej, nawet jeśli do tego czasu nie otrzyma zapłaty, która wynika z wystawionej faktury.

Kto będzie mógł skorzystać z kasowego PIT?

Prawo do opłacania w danym roku podatku dochodowego metodą kasową zyskają podatnicy zarówno kontynuujący, jak i rozpoczynający prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli osiągane z jej tytułu przychody opodatkowują:
  • według skali podatkowej,
  • podatkiem liniowym,
  • IP BOX,
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Z metody kasowej nie skorzystają podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w formie spółek osobowych, tj. spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej.

Jakie warunki będzie trzeba spełnić, aby skorzystać z kasowego PIT?

Przedsiębiorca chcący rozliczać PIT z wykorzystaniem metody kasowej musi spełnić następujące warunki:
  • przychody z samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej w roku bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy, w którym zamierza korzystać z metody kasowej rozliczania PIT nie mogą przekroczyć kwoty 1 mln zł,
  • nie może prowadzić ksiąg rachunkowych (jeżeli podatnik będzie spełniał pozostałe warunki, będzie mógł zrezygnować z prowadzenia ksiąg rachunkowych na rzecz prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów),
  • złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie o wyborze metody kasowej w terminie do 20 lutego roku podatkowego, a w przypadku osób rozpoczynających działalność w trakcie roku podatkowego – w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności.
W przypadku wyboru metody kasowej rozliczania PIT, podatnik będzie obowiązany do stosowania tej metody przez cały rok podatkowy. Dokonany wybór będzie dotyczył także kolejnych lat chyba, że podatnik do 20 lutego roku podatkowego zawiadomi na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z metody kasowej.

Kiedy będzie można stosować metodę kasową PIT?

Metoda kasowa rozliczania przychodów będzie miała zastosowanie wyłącznie do przychodów, które:
  • wynikają z transakcji między podatnikiem a przedsiębiorcą, czyli transakcji B2B,
  • są udokumentowane fakturami wystawionymi w terminach określonych w odrębnych przepisach.
Kasowej metody rozliczania przychodów nie będzie stosowało się do przychodów pochodzących z odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Inne artykuły w tematyce podatków: