Zmiana formy opodatkowania – pytania i odpowiedzi

Przedsiębiorcy mają coraz mniej czasu na podjęcie decyzji odnośnie formy opodatkowania działalności gospodarczej, która jest kluczowa w zarządzaniu firmą i jej finansami. Odpowiedni dobór formy opodatkowania może bowiem przynieść korzyści dla przedsiębiorcy.

Jakie formy opodatkowania są do wyboru?

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą ma do wyboru 3 formy opodatkowania:

  • zasady ogólne (skala podatkowa),
  • podatek liniowy,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Na co wpływa wybrana forma opodatkowania?

Wybór danej formy opodatkowania wpływa przede wszystkim na wysokość zobowiązania podatkowego poprzez zastosowanie różnych stawek podatkowych, opodatkowanie przychodu lub dochodu, możliwość lub brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej. Wybrana forma opodatkowania wpływa także na dodatkowe obowiązki np. konieczność sporządzania spisu z natury.

Warto zaznaczyć, że od dokonanego wyboru formy opodatkowania zależy także sposób obliczania i wysokość składki zdrowotnej odpowiadanej do ZUS.

Do kiedy można zmienić formę opodatkowania działalności?

Zmiany formy opodatkowania działalności gospodarczej dokonuje się w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód w danym roku podatkowym. W przypadku przychodów ze sprzedaży osiągniętych w styczniu 2025 roku, czas na dokonanie zmiany formy opodatkowania kończy się 20 lutego 2025 roku. Warto zapamiętać tą datę, ponieważ zgłoszenie zmiany po terminie będzie nieskuteczne i przedsiębiorca będzie rozliczał się za pomocą dotychczasowej formy opodatkowania.

Jak dokonać zmiany formy opodatkowania?

Zmiany formy opodatkowania można dokonać przez zgłoszenie w CEIDG lub złożenie pisemnego oświadczenia do właściwego Urzędu Skarbowego. Oświadczenie do Urzędu Skarbowego można złożyć osobiście lub listownie.

Zmiana formy opodatkowania poprzez CEIDG. Jak wysłać wniosek?

Za pomocą strony internetowej biznes.gov.pl należy złożyć „Wniosek o zmianę danych firmy”.

W elektronicznym kreatorze wniosku należy wypełnić pole „Oświadczenie o formie opłacania podatku dochodowego” i wskazać wybraną przez siebie formę opodatkowania działalności gospodarczej. Wybór formy opodatkowania jest równoznaczny z rezygnacją z dotychczasowej formy.

Przygotowany wniosek należy podpisać i wysłać (są to dwie odrębne czynności – samo podpisanie wniosku nie skutkuje zmianą formy opodatkowania). Jeśli wniosek zostanie poprawnie podpisany i wysłany, na podany w CEIDG adres e-mail przedsiębiorca otrzyma potwierdzenie wysłania wniosku.

Jeśli weryfikacja danych przez CEIDG przebiegnie pomyślnie wniosek otrzyma status „Wniosek poprawnie przyjęty przez CEIDG”, a przedsiębiorca po raz kolejny otrzyma wiadomość e-mail z potwierdzeniem.

Inne artykuły w tematyce podatków:

Kasowy PIT od stycznia 2025 roku

1 stycznia 2025 roku zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające kasową metodę rozliczania przychodów i kosztów w prowadzonej działalności gospodarczej, tzw. Kasowy…