Rejestracja do procedury unijnej OSS

Rejestracja do procedury OSS jest dobrowolna. Każdy zarejestrowany w Polsce podatnik VAT (niezależnie od tego czy jest podatnikiem czynnym czy zwolnionym podmiotowo) może dokonać rejestracji. Ponadto rejestracja do procedury uproszczonej nie wpływa na status zwolnienia podatnika w Polsce. Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość (WSTO) wykazywana w kwartalnej deklaracji OSS (VIU-DO) nie wpływa na limit sprzedaży krajowej (200 tys. zł), ponieważ nie podlega ona opodatkowaniu na terytorium kraju i nie jest w żaden sposób wykazywana w deklaracji JPK VAT_7.

Co jednak istotne, występuje tutaj obowiązek złożenia deklaracji VAT-R- w której wykazujemy, że korzystamy ze zwolnienia. tak więc w celu rejestracji do procedury OSS należy zarejestrować się jako podatnik korzystający ze zwolnienia przedmiotowego za pomocą deklaracji VAT R.

By uzyskać prawo do rozliczania WSTO w ramach szczególnej procedury OSS wymagane jest złożenie zgłoszenia rejestracyjnego do naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście (będącego organem decyzyjnym niezależnie od miejsca prowadzenia działalności na terenie RP).
Urząd Skarbowy po weryfikacji zgłoszenia przesyła do podatnika komunikat o przyjęciu lub odmowie przyjęcia do procedury szczególnej.

Ponieważ rejestracja do procedury OSS jest dobrowolna, pełnomocnictwo ogólne UPL nie jest w odniesieniu do niej skuteczne. W przypadku działania przez pełnomocnika należy złożyć pełnomocnictwo na formularzu PPS-1.

Termin rejestracji

Termin rejestracji do procedury OSS to ostatni dzień kwartału kalendarzowego poprzedzającego kwartał, w którym podatnik chce być zarejestrowany do tej procedury. Ma tutaj znaczenie złożenie dokumentu rejestracyjnego – „zgłoszenia informującego w zakresie unijnej procedury szczególnej rozliczania VAT” – (VIU-R).

Przykład: Pan Jacek z firmy „Arbuzik” planuje rozpoczęcie sprzedaży wysyłkowej na rynkach zagranicznych na przełomie października i listopada. W tym celu dokonał rejestracji do procedury OSS. Z powodu szeroko pojętych problemów rejestracji dokonał dopiero dnia 30 września. Pomimo późnej rejestracji jest ona zgodna z ustawowym terminem (30 września to ostatni dzień kwartału poprzedzającego kwartał, w którym chciał być zarejestrowany do procedury).

Jeśli pomimo braku rejestracji podatnik rozpocznie świadczenie usług lub dostawę towarów podlegających wykazaniu w deklaracji OSS, mogą być one wykazane w deklaracji OSS już w kwartale rozpoczęcia sprzedaży. Warunkiem jest złożenie formularza VIU-R najpóźniej do dnia 10-go miesiąca następującego po miesiącu dokonania pierwszej sprzedaży.

Przykład: Pan Jacek z firmy „Arbuzik” dopiero rozpoczyna działalność, pomimo braku takich planów pojawiła się przed nim ogromna szansa ekspansji na rynki UE. Pierwszą transakcję WSTO dokonał 15 października (pomimo braku wcześniejszej rejestracji do procedury OSS). Wie, że szybko przekroczy limit 10 tys. euro nie wymagający od niego rejestracji do VATów zagranicznych, ponadto z racji dużych różnic w wielkości stawek VAT opłacalne jest dla niego jak najszybsze wykazywanie transakcji przy pomocy procedury szczególnej. By móc wykazać wszystkie transakcje w deklaracji VIU-DO za 4 kwartał musi dokonać rejestracji najpóźniej do 10 listopada.

Wypełnienie zgłoszenia VIU-R (OSS)

Zgłoszenia do procedury można dokonać jedynie elektronicznie za pośrednictwem strony https://www.podatki.gov.pl/vat/e-deklaracje-vat/formularze-vat
Poniżej omawiamy wypełnienie deklaracji, ponadto na powyższej stronie rządowej wraz z odnośnikiem do deklaracją znajduje się instrukcja jej wypełnienia.

System nie akceptuje polskich znaków (więc jeśli pojawiają się one w nazwach należy je zamienić na odpowiedniki niepolskie).

1. Miejsce i cel składania deklaracji

  • Wybranie celu złożenia deklaracji
cel deklaracji OSS

2. Dane podatnika

CZĘŚĆ B.1 Dane identyfikacyjne

  • Wybór rodzaju podatnika
  • Podanie numeru NIP
  • Podanie nazwy podatnika.
  • Wypisanie nazw handlowych, którymi się posługujemy (jeśli posiadamy takie które są inne od nazwy naszej działalności), w przeciwnym razie pozostawiamy pola puste.
  • Wybieramy dotyczące nas pozycje spośród: podatnik nie posiada siedziby działalności na terytorium UE, podatnik ułatwia dostawy towarów poprzez użycie interfejsu elektronicznego, podatnik należy do grupy VAT. W odniesieniu do większości nie będzie miał zastosowania żaden z powyższych punktów. Jeśli natomiast chodzi o punkt drugi dotyczący ułatwiania dostawy, chodzi w nim o przenoszenie obowiązku podatkowego od sprzedaży na posiadacza interfejsów elektronicznych. Mowa o takich interfejsach jak platformy sprzedażowe, służące do przetwarzania płatności i zarządzania dostawą towarów.. Wymaga to też spełnienia szeregu wytycznych.
dane identyfikacyjne podatnika oss

Część B.2 Dane kontaktowe

  • Podanie numeru telefonu, adresu e-mail oraz adresów posiadanych stron internetowych
    (punkty 11, 12 i 13).
  • Wskazanie osoby odpowiedzialnej za kontakty w punkcie 14 i 15.
dane kontaktowe podatnika oss

Część B.3 Szczegóły dotyczące rachunku bankowego

  • Określenie właściciela rachunku w punkcie 16.
  • Wpisanie numeru IBAN w punkcie 17.
  • Uzupełnienie numeru BIC w punkcie 18 (pole nieobowiązkowe).

Część B.4 Stałe miejsca prowadzenia działalności gospodarczej

Dotyczy stałego miejsca działalności (jeśli znajduje się ono w innym kraju UE niż kraj identyfikacji podatkowej), oraz miejsc w których podatnik posiada zarejestrowane magazyny. Do ich wypisania służy cała 2 strona zgłoszenia, dla każdej takiej lokalizacji uzupełniamy punkty od 19 do 28 osobno.

  • Zaznaczenie pola „podatnik posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w tym państwie członkowskim” jeżeli tak faktycznie jest. W przeciwnym razie oznacza to, że jest to jedynie kraj z którego towary są wysyłane lub transportowane i pole pozostawiamy puste.
  • Podanie państwa w jakim nadano nam numer VAT w punkcie 19
  • Podanie numeru identyfikacyjnego VAT nadanego w tym kraju w punkcie 20
  • Określenie numeru identyfikacji podatkowej, jeśli nie nadano nam w tym kraju numeru VAT w punkcie 21
  • Uzupełnienie nazwy handlowej danego miejsca w punkcie 22
  • Wpisanie danych teleadresowych w puntach 23 do 28

Część B.5 Numery identyfikacyjne VAT nadane przez inne państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Wpisujemy w niej informacje o wszystkich krajach UE, w których podatnik jest zarejestrowany do VAT (a w których nie posiada siedziby, ani stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej).

numery vat innych panstw

Część B.7 Zmiana państwa członkowskiego identyfikacji.

Uzupełniamy ją, jeżeli byliśmy zarejestrowani wcześniej do procedury importu w innym Państwie niż Rzeczypospolita Polska

zmiana panstwa czlonkowskiego identyfikacji

Część B.8 Data rozpoczęcia korzystania z procedury unijnej

Wpisujemy datę rozpoczęcia korzystania z procedury. Pierwszy dzień kwartału, od którego chcemy być wpisani do procedury OSS lub, datę pierwszej już dokonanej transakcji.

D. OŚWIADCZENIA
Zaznaczamy 2 pola dotyczące oświadczeń (pola obowiązkowe)

Jeśli wciąż masz wątpliwości związane z rejestracją. Potrzebujesz fachowej pomocy specjalistów w zakresie OSS zapraszamy do nawiązania współpracy z naszym biurem rachunkowym.

Potrzebujesz wsparcia w księgowości dla e-commerce?

Zatrudnij ekspertów i zyskaj pewność poprawnych rozliczeń oraz porządek w dokumentach.

Inne artykuły związane z księgowością dla e-commerce:

Rejestracja do procedury unijnej OSS

Rejestracja do procedury OSS jest dobrowolna. Każdy zarejestrowany w Polsce podatnik VAT (niezależnie od tego czy jest podatnikiem czynnym czy…